Tiež patríte k ľuďom, ktorí neznášajú tropické horúčavy? A spomínate s nevôľou na rok 2015, kedy boli horúčavy natoľko extrémne, že v tejto dobe tiež mnoho ľudí skolabovalo? V našom miernom zemepisnom pásme, kde sa striedajú štyri ročné obdobia, nie sme pripravení znášať veľmi dlhú dobu vonkajšej teploty nad 37 stupňov Celzia, a najmä chronicky chorí ľudia vrátane osôb po infarkte myokardu a cievnej mozgovej príhode môžu byť v tomto čase ohrození na živote.
V tropických horúčavách sa nemôžeme riadne sústrediť na prácu či na výučbu a nemôžeme ani pokojne spať. A dokonca ani niektoré nemocnice nie sú vybavené klimatizáciou, ktorá by pacientom umožnila skutočne príjemné a dôstojné podmienky liečby rôznych ochorení. Ak v nemocnici nie je klimatizácia k dispozícii, vy by ste si ju domov ale zaobstarať mali.
Zníži nebezpečenstvo vzniku úpalu – úpal je veľmi nebezpečný stav organizmu, kedy dochádza k zvýšeniu telesnej teploty v dôsledku vnútorného prehriatia. Ak tento stav trvá dlhšiu dobu, rádovo už minúty až desiatky minút, môže to mať aj fatálne následky. K prehriatiu môže dôjsť paradoxne aj v zime v prekúrenom autobuse, tam ale nie je problém požiadať vodiča, zastaviť a vystúpiť alebo otvoriť okienko, ale v tropických horúčavách, ak sa nemáte ako schladiť, je to problém, pretože už nie je čo odkladať, pokiaľ sa vyzlečiete až do naha, a z kože sa potom už vyzliecť nemôžete. Tomuto stavu dokáže predísť klimatizácia s montážou v Bratislave.
Klimatizácia chladí, ale nepreháňajte to – ak je napríklad vonku plus 37 stupňov Celzia, a vy máte možnosť byť celý deň v byte a nikam nevychádzať, potom si môžete dovoliť znížiť teplotu v obytnom priestore pokojne až na 20 stupňov Celzia, ale pokiaľ musíte striedavo chodiť von a striedavo zas dovnútra, nemal by byť rozdiel teplôt v oboch prostredí vyšší, ako päť stupňov. Inak by to znamenalo pre organizmus šokový stav a mohli by ste to odskákať infarktom myokardu.